Jak wybrać dobry hosting?

Czym jest hosting i do czego Ci się przyda?

Na rynku jest wiele ofert hostingowych, których cena podstawowa to często nie jedyne koszty, które będziesz musiał ponieść. Trzeba zwracać uwagę na przekroczenia limitów, opłatę wstępną, koszt dodatkowych usług typu: dodatkowy software czy konta pocztowe. Mylące są również oferty typu “hosting za 1 zł”. Najczęściej tak niska cena obowiązuje jedynie przez krótki okres, po którym znacznie wzrasta.

Jaki hosting wybrać pod stronę firmową?

Strony firmowe są w dzisiejszych czasach standardem, którego nie da się uniknąć, jeśli chcesz, aby Twój biznes przynosił zyski. To wizytówka firmy i znak dla klienta, że oferujesz profesjonalne usługi. Dobrze wypozycjonowana strona, ze świetnym wyglądem i użyteczną treścią jest nieocenionym narzędziem docierania do nowych klientów. Przy tworzeniu własnej strony internetowej, hosting jest rzeczą absolutnie konieczną, aby mogła ona zaistnieć w Internecie. A jego parametry decydują o jej poprawnym funkcjonowaniu.

Jakiego hostingu potrzebujesz, aby założyć firmową stronę internetową?

Ofert jest wiele. Można wybierać i przebierać. Dostawcy usług hostingowych przeganiają się w cenach i parametrach. Jeśli chcesz założyć swoją pierwszą stronę www, prawdopodobnie trudno będzie Ci określić, jaki hosting będzie dla Ciebie odpowiedni. Jak dużo miejsca na dysku potrzebujesz, jaki wybrać transfer, czy jaka forma zabezpieczeń będzie najbardziej właściwa? – to są pytania, które bez wiedzy technicznej mogą spędzić sen z powiek. Warto wybrać odpowiedniego dostawcę hostingu ze względu na to, że najczęściej jest to inwestycja na lata, a w przypadku złego wyboru przenoszenie strony na inny serwer będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami. Poza tym jeśli wykupiony przez Ciebie hosting nie będzie działał prawidłowo, mogą się pojawić problemy z działaniem strony. Dlatego warto dokładnie rozważyć oferty i wybrać najlepszą, dostosowaną do Twoich potrzeb. Zatem zaczynajmy! Jak wybrać najlepszy hosting pod Twoją stronę?

Hosting dla strony firmowej

Jeśli zakładasz stronę internetową z ofertą twojej firmy, Twoje potrzeby są zupełnie inne niż jakbyś tworzył sklep czy portal internetowy. Każdego typu strona ma inne wymagania i dla każdego odpowiednia będzie inna oferta hostingowa. Na co zwrócić uwagę, wybierając serwer pod wizytówkę Twojej firmy? Oto 5 wskazówek, jak wybrać najlepszy hosting pod względem parametrów i ceny.

1. Jaką pojemność serwera wybrać?

Na użytek Twojej strony z kilkoma zakładkami, zawierającymi podstawowe informacje o Twojej firmie, wcale nie potrzebujesz dużo miejsca na dysku. Oferty hostingowe mają w swojej ofercie pojemności, które wahają się od 5 do nawet 300 GB pojemności. A ile miejsca zajmuje prosta strona firmowa postawiona na WordPressie? Na użytek strony typu firmowa wizytówka, potrzebujesz około 100 MB. Tworząc stronę z większą ilością zdjęć, będziesz potrzebował więcej miejsca. Galeria mieszcząca 100 zdjęć zajmie dodatkowo mniej więcej 70 MB. Patrząc na oferty dostawców hostingu, to naprawdę niewiele. Kupując hosting o pojemności 5GB, prawdopodobnie wykorzystasz na swoją stronę jedynie 2% miejsca na serwerze. Strona firmowa potrzebuje niewiele miejsca na dysku, dlatego praktycznie każdy hosting pomieści twoją stronę. Z tego powodu przy wyborze najlepszego serwera, warto zwracać uwagę na inne parametry.

2. Hosting z certyfikatem SSL 

Do czego służy certyfikat SSL? Zapewnia bezpieczeństwo przesyłu danych i profesjonalną ochronę. To rodzaj zabezpieczenia łączności z Internetem, który chroni przed kasowaniem danych, kradzieżą haseł, kont czy numerów kart. Obecność certyfikatu SSL spełnia również wymogi przeglądarki Google Chrome. Od wersji 68 wszystkie strony niezabezpieczone certyfikatem SSL znakowane są jako „Niezabezpieczone”. Jeśli używasz Google Chrome, na pewno spotkałeś się z komunikatem „Połączenie nie jest prywatne”, pod którym widnieje informacja: „Osoby atakujące mogą wykraść twoje informacje ze strony…”. Powodem jest właśnie brak certyfikatu SSL. Taki komunikat wysyłany przez Google to dla przedsiębiorcy ogromne „faux pas”, które może być powodem utraty zaufania klienta.
Dodatkowo certyfikacja SSL pomaga pełnić wymogi RODO (Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych w Artykule 32 zaleca „pseudonimizację i szyfrowanie danych osobowych”), co jest niezmiernie ważnie przy prowadzeniu własnego biznesu.
Certyfikacja SSL to w dzisiejszych czasach to standard bezpieczeństwa na całym świecie. Jednak niestety nie każdy dostawca usług hostingowych ma ją w swojej ofercie. Strony internetowe korzystające z zabezpieczenia danych certyfikatami SSL zyskują zaufanie odbiorców. Dlatego jeśli chcesz, aby Twoi klienci postrzegali Twoją firmę jako wiarygodną i profesjonalną, wybierz hosting z certyfikatem SSL.

3. Konta pocztowe – czy to ważne?

Posiadając domenę, możesz stworzyć własne konta pocztowe. Adresy e-mail z końcówką zawierającą nazwę domeny wyglądają profesjonalnie i budzą większe zaufanie niż założone na portalach pocztowych tylu Gmail, Hotmail czy Interia. Dany dostawca hostingu umożliwia założenie konkretnej liczby skrzynek pocztowych (również „bez limitu”). Warto wybrać hosting z większą ilością kont pocztowych, nawet jeśli prowadzisz działalność jednoosobową. Pomoże Ci to uporządkować zlecenia i prowadzić bardziej efektywną komunikację z klientami. Poza tym, jeśli zdecydujesz się zatrudnić dodatkowe osoby w Twojej firmie, nie będzie problemu z założeniem dla nich firmowej skrzynki pocztowej.

4. Subdomeny – do czego mogą Ci się przydać?

Subdomena to adres internetowy utworzony w ramach domeny głównej. Przykładowo strona, na której znajduje się blog – www.blog.pisystems.pl jest właśnie subdomeną. Subdomeny działają jak odrębne adresy i mogą kierować użytkownika na inną usługę niż domena główna. Do czego mogą Ci się przydać? Jeśli w przyszłości będziesz chciał rozbudować swoją stronę, z pomocą subdomen łatwo:

  • stworzysz dodatkową wersję językową swojej strony www
  • dodasz bloga firmowego
  • dodasz sklep internetowy
  • podzielisz swoją stronę na oddziały lokalne (jeśli oferujesz swoje usługi w kilku miastach)

W ofertach hostingowych subdomeny są zazwyczaj nielimitowane, dlatego nie musisz się martwić o ten parametr przy wyborze hostingu. Jednak warto wiedzieć, że takie rozwiązania istnieją, aby kiedy zajdzie taka potrzeba, szybko i łatwo rozbudować swoją stronę.

5. Gdzie znaleźć tani hosting?

Wiadomo, że każdy chciałby zaoszczędzić na czym tylko się da. Z tego względu kusić mogą oferty typu „hosting za 1zł”. Jednak kupno takiego serwera jest najczęściej „strzałem w stopę”. Na jakości hostingu prawdopodobnie nie stracisz, ale za to ucierpią na tym twoje finanse. W takich ofertach cena serwera po upłynięciu pierwszego roku promocyjnego jest mniej więcej dwa razy wyższa od ceny rynkowej. Ponadto często ciężko znaleźć jakąkolwiek informację o realnej cenie, widnieją jedynie ceny promocyjne. Po roku przy przedłużeniu serwera można się mocno zdziwić, ile musimy zapłacić, aby nadal korzystać z hostingu.Dodatkowo duża część najbardziej znanych dostawców hostingu z dużym opóźnieniem reaguje na zmiany. Między innymi nowe wersje MySQL były dostępne z opóźnieniem wynoszącym kilka miesięcy, co utrudniało uruchamianie stron na tych serwerach.”Hosting za 1zł” to nic innego jak dobry chwyt marketingowy.

„Bez limitu”

Inną rzeczą jest to, że wielu dostawców hostingowych oferuje transfer i pojemność bez limitu. Człowiek, który jest potencjalnym klientem, może uznać taką ofertę za przekonującą. A to tylko kolejny chwyt marketingowy! Co z tego, że masz nieograniczoną pojemność, jeśli (tak jak wspomniane zostało wcześniej) zużywasz jej mały procent? „Nieograniczoność” nie przynosi w tym przypadku żadnych korzyści. Taka sama sytuacja jest z transferem. Zakładając, że zasoby twojej strony ważą 5 MB i strona ma około 1000 odsłon miesięcznie (tyle odsłon ma przeciętna firmowa strona www), zużyty transfer wyniesie w najgorszym przypadku około 5 GB miesięcznie. Przeważnie jest to mniej ze względu na cache przeglądarki, zmniejszający pobieranie zasobów. Przeciętny tani hosting, za który zapłacisz 100-200zł posiada limity 100-200 GB. To w zupełności wystarczy i nie ma sensu przepłacać i porywać się na oferty „bez limitu”.

Darmowy hosting

Wielu dostawców hostingu oferuje również darmowy hosting. Jednak cena, a raczej jej brak to jedyny plus takiego rozwiązania. Darmowe serwery nadają się do zabawy i testowania stron na własny użytek. Jeśli chcesz mieć profesjonalną stronę firmową, darmowy hosting nie jest dla ciebie. Tego typu serwery cechują się powolnością i mają ograniczenia w ilości przesyłanych danych, przez co Twoja strona może w połowie dnia zwyczajnie przestać działać. Dodatkowo darmowe hostingi często wyświetlają na Twojej stronie reklamy, a żeby je usunąć, musisz wykupić dodatkowy pakiet.Nie istnieją dobre i darmowe hostingi. Hosting jest niezwykle istotną usługą dla funkcjonowania strony internetowej i zdecydowanie nie należy na nim w ten sposób oszczędzać.

Podsumowując, Twoja strona firmowa nie potrzebuje wiele miejsca na serwerze czy potężnego transferu. To, co ważne to przede wszystkim bezpieczeństwo, które zapewni Ci obecność certyfikatu SSL. Warto również uważać na sprytne chwyty marketingowe firm hostingowych, aby uniknąć dodatkowych kosztów. Pamiętaj, że strona internetowa to wizytówka – im lepsza, tym większe zyski może wygenerować. Dlatego, aby nie przepłacić i kupić dobry hosting, dostosowany do Twoich potrzeb, warto przeanalizować oferty, stosując się do powyższych wskazówek.

Jeśli interesuje Cię hosting dedykowany pod strony firmowe, sprawdź ofertę na www.pisystems.pl/hosting.